חברות וחברי תנועת התחברות-תראבוט התכנסו ביפו לכנס הארצי השלישי של התנועה. דיווח קצר.


תיאטרון פורום - ועדות קבלה

ביום ששי ה-26.3.2010, ערב הכנס הארצי השלישי, התכנסנו ביפו לתיאטרון פורום שעסק בוועדות קבלה. מועמדת אחר מועמדת נמתחו והודקו לפי דרישות הקבלה, ואחד אחד נידחו המועמדים על-ידי ועדת הקבלה. קל היה לזהות את הסלקציה הגזענית נגד ערבים, הומואים, נשים חד-הוריות, אבל תיאטרון הפורום לא הניח לנו להסתפק בכך אלא חייב אותנו לשאול את עצמנו שאלות קשות יותר: האם יש לאנשים זכות לחיות "רק עם מי שדומים להם"? ומי באמת "דומה לי"? האם הגזענות היא רק שם, מחוצה לנו – והיכן אנחנו יכולים להפוך בלי להרגיש לשותפים שלה?

אלעד זמיר

השאלות הנוקבות שהציבו אנשי התיאטרון בהנחייתו של חברנו אורי שני הובילו לדיוני הכנס עצמו ביום שבת, ה-27.3. לאחר דיווחים על כמה מאבקים ופעולות שהובילו חברות התנועה וחבריה, נפתח הכנס בהרצאותיהם של הנא עמורי ומרסלו וקסלר.

הנא ומרסלו עסקו שניהם באתגרים של בניית בריתות של מדוכאים, בתפקידם של פעילות ופעילים פוליטיים בפעולה עממית לשינוי חברתי. הרצאתה של הנא התבססה על נסיונם כפעילה מרכזית בוועדה העממית נגד הגירוש והפינוי ביפו.

הנא עמורי

הרצאתה של הנא עסקו בכנות ובישירות בקשיים העומדים בפני מי שמבקש לעשות עבודה קהילתית ופוליטית שמאלית, לחזק אנשים הנאבקים על זכויותיהם ותוך כדי כך - להתמודד עם דיכוי פנימי בקרב המדוכאים, לבנות אמון המבוסס על שותפות במאבק ולא על הנחיה מגבוה והתנשאות. מטרתם של הפעילים בעבודתם היומיומית, אמר מרסלו בהמשך להרצאתה של הנא, אינה כמובן לפתור בעיות במקום הממסד אבל גם לא להסתפק בהפצת פתרונות מוכנים. האתגר האמיתי, אמר, הוא לפעול עם האנשים מתוך הצרכים העולים ממאבקם – כדי לנוע ביחד מעבר להתמודדות עם המצוקה המיידית, לקידום חזון של שינוי חברתי הנבנה במשותף (אנו מקווים לפרסם בקרוב את דבריהם באתר).

הנא עמורי

לאחר ארוחת הצהריים המשותפת התחלקנו לסדנאות שעסקו בהתמודדות עם דפוסי עבודה משעבדים וחברות כוח-אדם, עם הקיום-שאינו-קיום בכפרים ושכונות בלתי-מוכרים, ועם האתגר של העברת מסרים פוליטיים לקהלים עממיים, בלשון מובנת, בדרך שנוגעת באמת לאנשים.

הנא עמורי

מעבר לתוכנית הפוליטית הרשמית, הכנס הארצי הוא גם ההזדמנות שלנו, הפעילות והפעילים להיפגש זה עם זה, להחליף מילה וחיבוק, לשלם דמי-חבר (!) ולבחור את חברי הוועדה המתאמת הארצית, המוסד המנהיג את התנועה בין כינוס ארצי אחד למשנהו. הודינו לחברים הפורשים וצירפנו ברכה מיוחדת לשלושת חברי הוועדה המתאמת הקודמים להם נולדו בשנה האחרונה תינוקות. חברי הוועדה המתאמת לשנה הקרובה: יעל בן-יפת, אורי שני, ג'והינה סיפי, עמית רמון, יוסף עטאונה, רועי בל, אלדד ציון, מרסלו וקסלר, גדי אלגזי, רותי לביא, חררדו לייבנר, עאישה סידאוי, אלעד זמיר, ראובן אברג'יל, נטליה לייבר.


צילומים: מרסלה