סיימון רוקר, כתב ה-Jewish Telegraph, אחד העיתונים החשובים המופצים בקהילות היהודיות בבריטניה, דיווח ב-12 באוקטובר על נפילה דרמטית בהכנסות קק"ל-בריטניה מתרומות: בשנת 2011 איבדה קק"ל בריטניה יותר מחמשים אחוז מהכנסותיה מתרומות, ירושות והשקעות – מ-5,1 מיליון ליש"ט ב-2010 לקצת יותר מ-2,4 מיליון ליש"ט ב-2011. מתוך סכום זה, התרומות הישירות לקק"ל-בריטניה התמעטו במיליון ליש"ט.

ג'ואיש טלגרף ידיעה

זהו הישג עצום לקמפיין העולמי נגד הקק"ל – ארגון המממן התנחלויות ונישול ברחבי ישראל ובשטחים הכבושים ומתמחה ב"כביסה ירוקה" של תהליך הנישול. מפלגת הירוקים הבריטית הביעה תמיכה בקמפיין נגד קק"ל, ובפברואר השנה קראה ועידתם לביטול מעמדה של קק"ל-בריטניה כארגון צדקה הנהנה מהטבות משמעותיות. במאי 2011 פרש ראש הממשלה הבריטי, דיויד קמרון, מעמדתו כתומך-בכיר של קק"ל-בריטניה.

הבולדוזרים של קק"ל לא נעצרו מאז שנות השלושים של המאה שעברה – עד אל-עראקיב. בפעם הראשונה בתולדותיה מתחילה קק"ל לשלם על חלקה בתהליך הנישול וההתנחלות. בדיונים סגורים ביולי 2011 הודו בכירי קק"ל ישראל, כי הם חוששים שקק"ל תשלם מחיר כבד על מעורבותה באל-עראקיב, כלומר על תרומתה לנישול תושבי הכפר מאדמותיהם, על הייעור התוקפני באמצעות עצים-כובשים של אדמות אל-עראקיב ומחיקת שטח הכפר על-ידי בולדוזרים בשירות קק"ל. הפרשה היא "כשלון הסברתי", אמרו, "הנציגים שלנו בחו"ל לא ידעו לענות לטענות והם הפסידו את המאבק על שמנו הטוב באוסטרליה, בארצות הברית וכו' ".

הירידה בתרומות אינה נובעת רק מהמחאות נגד קק"ל בארץ ובעולם על תפקידה כארגון נישול והתנחלות: קק"ל-בריטניה גם הסתבכה בשערוריות שונות ובסכסוכים מתוקשרים עם קק"ל-ישראל. ככה זה כשיש כסף, הרבה כסף, לנהל, והכל בסודי סודות. ועדיין: קק"ל היא רשת תאגידים פוסט-מודרנית שסוחרת באמונה. פעולתה לגיוס תרומות מבוססת על אמון. ככל שמתפרסמת האמת על קק"ל, היא נפגעת יותר.

לא צריך לדאוג לקק"ל יותר מדי: יש לקק"ל בריטניה הכנסות יציבות ממקורות אחרים. המקור החשוב ביותר הוא תרומות מארגוני צדקה אחרים המועברות לקק"ל בסך 7,5 מיליון ליש"ט. לכן חשוב כל כך לעקוב אחר פעילותם של ארגוני צדקה אחרים ולהזכיר להם, כי הכסף שהם מעבירים לקק"ל משמש למנגנון הנישול והאפליה בישראל ובשטחים הכבושים.

גם לקק"ל ישראל יש מקורות כספיים עצומים, ובעצם אינה צריכה בכלל תרומות: ההכנסות השוטפות מהאדמות השדודות שקיבלה לידיה קק"ל מהמדינה – אדמות הפליטים הפלסטינים, ברובן הנדל"ן היקר ביותר בישראל – מספיקות לגמרי ומשאירות בידה עודף תקציבי עצום, שנע לפי ההערכות בסביבות מיליארד ש"ח לשנה. שווי המקרקעין של קק"ל נאמד בשנת 2011 ב-6.2 מיליארד שקל; מדמי החכירה של המקרקעין האלה היא שואבת עדיין את רוב הכנסותיה: ב-2009 הגיעו הכנסות הקק"ל מדמי חכירה ל-1,133 מיליארד שקל, לעומת 972 מיליון שקל ב-2008, וב-2011 הן נאמדות במיליארד שקל.

קקל לישראל

ומה קק"ל עושה כרגע?

היא לא הפסיקה מעולם את הייעור בחלקים של אדמות אל-עראקיב השייכים למשפחות אל-עוקבי ואבו-פריח. היא ממשיכה לשפוך מים, הרבה מים, בכל שבוע באדמות השחונות של הנגב הצפוני, כדי לגדל את העצים-הכובשים הקובעים עובדות בלתי הפיכות באדמות. והיא מכינה את התשתית לפרויקט הנישול הגדול הבא באום חיראן: כפר בדואי שלם המיועד לפינוי. היא קידמה את הקמת "יער חירן" בשעה שתושבי המקום הבדואים חיים במקום, והיא מספקת כיום למתנחלים מתנועת "אור" את התשתית הלוגיסטית לקראת ההתנחלות והנישול. הבולדוזרים לא נחים.

בתגובה לידיעה אמר יו"ר ועד הכפר אל-עראקיב, ד"ר עואד אבו-פריח: "זו הצלחה גדולה למאבק שלנו, יחד עם כל שותפינו בעלי המצפון, יהודים וערבים, בארץ ובחו"ל. אנו מקווים שקק"ל תצא לגמרי מכל אדמות אל-עראקיב ותחדל לנשל את הבדואים מאדמותיהם. פניה האמיתיות של קק"ל מתחילות להיחשף כאן - אנחנו בכיוון הנכון. אבל יש עוד הרבה מה לעשות."

תזכורת קטנה: הבולדוזרים של קק"ל עובדים כל הזמן, אין להם עונה – אבל עונת הבחירות כבר כאן. את הדירקטוריון של קק"ל בוחרת האסיפה הכללית של קק"ל. הרכב האסיפה הכללית של קק"ל זהה להרכב הוועד הפועל הציוני, שלו 192 חברים. כל המפלגות הציוניות, כולל ש"ס ומר"צ, חברות בוועד הפועל הציוני ובקק"ל – שותפות לגזל, שותפות בקופה.  • תודות ללהב הלוי על הכרזה "אלעראקיב קיימת לישראל"