أغنيات (1)... أغنيات (3)...

קפה שחור חזק עם אלי לוזון: איזו מדינה

גירסה חדשה של להקת "קפה שחור חזק" מנתניה

"איזו מדינה, איזו מדינה \ איזו מדינה מיוחדת במינה \ הממשלה לוחצת, המדינה נלחצת \ איזו מדינה איזו מדינה...

עוד ילד תמים שדלת נסגרה אחריו \ ואבא שבשביל לחם מזיע בשרב. \ אנשים שאותם לא מעניין שום דבר \ פותח עיתון — עוד פוליטיקאי נחקר \ הולך בקניונים מכוסה ביהלומים \ בזמן שהחבר שלי ישן בין הפחים \ כולם מושחתים, מכסף מסתנוורים \ שים, שים, בקופת צדקה תציל חיים.

מזימות ושקרים, מבטים קרים \ לכל שר בממשלה לפחות שני תיקים \ לא מבינים, אחי, שטויות מדברים \ לא דואגים לאזרחים המובטלים. \ כל שבוע זה קבוע בתאונות הדרכים \ עשרים הרוגים בכבישים \ אנשים, תפתחו את האוזניים, תקשיבו למילים \ קפה שחור חזק עם האמת בפנים."

Mavis Staples: Keep Your Eyes on the Prize

"החזק מעמד", שיר מפתח של מאבק השחורים לשוויון זכויות בארצות-הברית, בביצוע חדש של מייביס סטייפלז.

"Paul and Silas, bound in jail / Had no money for to go their bail / Keep your eyes on the prize, hold on! / Hold on (hold on), hold on (hold on) / Keep your eyes on the prize, hold on!

Paul and Silas began to shout / Doors popped open, and they walked out / Keep your eyes on the prize, hold on / Hold on, (hold on), hold on (hold on)! Keep your eyes on the prize, hold on!

Well, the only chains that we can stand / Are the chains of hand in hand. / Keep your eyes on the prize, hold on! / Got my hand on the freedom plow / Wouldn't take nothing for my journey now. / Keep your eyes on the prize, hold on!"

השיר מבוסס על גוספל - על הפרשייה המסופרת במעשי השליחים על שני השליחים, פאולוס וסילאס, שיצאו להפיץ את הבשורה ונאסרו על-ידי רודפיהם: "ויניחם בחדר המשמר הפנימי וישם את-רגליהם בסד: ויהי כחצות הלילה, ופאולוס וסילא מתפללים ומזמרים לאלוהים והאסורים מקשיבים אליהם: והנה רעש גדול פתאום, ויזועו מוסדות בית-הכלא ותיפתחנה כל-הדלתות ומוסרות כולם ניתקו."

שיר הגוספל "מחרשת הבשורה" או "החזק מעמד" מגיע מעולם העבדים השחורים במאה התשע-עשרה: "ידי אוחזות במחרשת הבשורה / לא אקח אתי דבר לדרך. / המשך לאחוז במחרשה, החזק מעמד." בתחילת המאה הושר באסיפות עובדים והפגנות, ובאמצע שנות החמשים עיבדה אותו מחדש אליס ויין, פעילה מדרום קרוליינה, ועם התרחבות המאבק זכה לתהודה רחבה.

שיר הגוספל מאיץ במאמינים להחזיק מעמד (Hold On) ולאחוז במפתח לגאולה — מחרשת הבשורה; הגירסה שהופצה בסוף שנת החמשים קוראת לפעילים שנרדפו בדרום, נאסרו וכמה מהם נרצחו, להחזיק מעמד ולא להסיר את עיניהם מן המטרה — שוויון זכויות.

מע"צ: השעון ההיסטורי

"השקט המיוחל ביחסינו עם שכנינו עדיין בושש לבוא... אני בטוח שיבוא, אם כי אינני יודע מתי" (דוד בן-גוריון). תזכורת ממלחמת לבנון הראשונה (1982) מתוך הקלטת "שבת אחים" שיצאה מחדש כתקליטור.

Belle & Sebastian: I Fought the War

"לחמתי במלחמה, השארתי את חבריי מאחור \ כדי לחפש את האויב. אך לא עבר זמן רב \ לפני שניצבתי בפני נער אחר \ וגוויה שממש הוטחה בי, והכדורים שורקים מסביב...

הזכרתי לעצמי את המלים שאמרת כשהיינו ביחד \ ואני מתערב שאת מכינה בבית שרשראות לבחור יציב \ שיענוד אותן על צווארו — נו, לא יזיק לחשוב שאת מחכה לי, כאילו.

לחמתי במלחמה, השארתי את חבריי מאחור \ כדי לחפש את האויב, אך לא עבר זמן רב \ לפני שגיליתי, שהמגפה שלפני \ גרועה יותר מכל בושת החדר-המרוהט של העשור הקודם."

התזמורת האנדלוסית החדשה בקונצרט בראשית מס' 3

אמנים נפלאים, עובדים גאים שלא נשברים, מחדשי מסורות המוסיקה היהודית-ערבית. התזמורת האנדלוסית החדשה בקונצרט בהשתתפות הסולנים ר' חיים לוק ובנימין בוזגלו ושמעון סיבוני

الشيخ أمام: عيون الكلام

إذا الشمس غرقت

في بحر الغمام

ومدت على الدنيا موجة ظلام

ومات البصر

في العيون والبصاير

وغاب الطريق

في الخطوط والدواير

يا ساير يا داير

يا ابو المفهومية

مفيش لك دليل

غير عيون الكلام. (احمد فؤاد نجم‎)

השיר נכתב בשנות הששים אך הולחן רק ב-1973. שייח' אמאם היה נוהג לפתוח בו את הופעותיו. יותר מפעם אחת מצא עצמו בכלא, מנוע מלדבר; המעגלים והקווים רומזים לתוכניות הפוליטיקאים שבשלטון. השייח' אמאם נולד בשנת 1918 למשפחה כפרית ענייה במצריים ואיבד את מאור עיניו בילדותו. בשנת 1962 פגש את המשורר אחמד פואד נגם, מחבר השיר, והם החלו לכתוב ולהופיע יחד. בשנות השישים הושרו שירי המחאה החברתית שלהם על-ידי סטודנטים מצריים בהפגנות ושביתות והתפרסמו בכל רחבי העולם הערבי. בשנת 1968 נשפטו השניים לשלוש שנות מאסר, ובין 1973 ל-1979 חזרו ונאסרו כמה וכמה פעמים. השייח' אמאם נפטר בשנת 1995.


Curtis Mayfield: We gotta have Peace

"Give us all an equal chance, / It could be such a sweet romance. / And the soldiers who are dead and gone, / If only we could bring back one, / He’d say: "We've got to have peace" / To keep the world alive / And war to cease..."

أمل مرقص: حكاية

אמל מורקוס בשירו של סאלם דרויש (לחן: מרזוק חלבי)

"יום אחד, לא יודע איך שמו אבן על אבן, עשו בית..."

קלקידן מששה: מהפכה

עם מוגוס ואלכס מ"ברינקס", נתיבות

"אני חי במדינה ששמה זין, כי עדיין \ אנחנו נמצאים בחצר האחורית של מדינת ישראל \ ועזרי יבוא מאין? (עין) תחת עין \ כבר לא שותק, מחזיר מלחמה, אני מתפלל \ כבר נמאס למלמל, לא מפחד לקלל.

לא תוכלו לנצל, לא תוכלו כבר לבלבל \ אחרי הדם שזרקתם אני המפלצת שיצרתם \ כסף מזוהם לא קיבלתם? לבתי-הספר לא הכנסתם \ אותי, ממני, בגללי, אני, אתיופי גאה וזוהי ארצי \ איך אתם מצפים שאהיה ישר כשמסביבי הכל עקום? \ אתם אוהבים שאני נופל אבל אני לומד לקום \ אתם אוהבים שאני שותק, עכשיו אני צועק \ אתם אוהבים שאני סופג, עכשיו אני לועג \ אתם אוהבים שאחי את אחי הורג, לא דואג \ כי מה שצריך לקרות יקרה \ תוכלו לקחת חלק או רק לראות את זה קורה \ או רק לראות את זה קורה..."

שריף: עוד יום יבוא

שריף שר את שירו הבלתי-נשכח של זוהר ארגוב ונותן לו משמעות רחבה, יפה: ציון לכולם...


אייל גולן: לקנות לך יהלום

כותב ומלחין - זאב נחמה, ביצוע - אייל גולן

השיר היפה הזה המושר בישראלית-מזרחית ומעורר הרבה הזדהות בקהל הישראלי יכול להיות גם בשפה אחרת שירו של פועל ניקיון מגאנה בישראל, שירו של פועל בניין תורכי, רומני או סיני או שירו של פועל תאילנדי במושב בדרום ישראל. תמיד כדאי לזכור שמה שנשמע יפה ונוגע ללב בשפתנו, יכול להישמע לא פחות יפה ונוגע ללב בכל שפה אחרת. רגע לפני שמנסים לגרש מכאן מהגרי עבודה כדאי שהמגרשים יקשיבו למלות השיר ויבינו שזה פחות או יותר מה שכל מהגר עבודה רוצה.


UB 40: אחד מכל עשרה

1981: הרגאיי הופך לכלי מחאה בשכונות של אנגליה. UB40 הוא בבריטניה שמו של טופס קבלת דמי אבטלה.

"אני אחד מעשרה \ מספר ברשימה. \ אני אחד מעשרה \ למרות שאני לא קיים. \ אף אחד לא מכיר אותי \ למרות שאני תמיד נמצא. \ אני סטטיסטיקה, שארית \ של עולם שלא אכפת לו."


ברינקס: להעביר מסר

לא בחרתי בזה \ לא בחרתי בסיוט \ כל מקום שאני דורך \ אדמה של גזענות

"איך זה שאתם לא יכולים \ לקבל את איך שאני נראה \ ואיך זה שאתם לא יכולים לקלוט שאני \ לא פחות שווה.

אתם אומרים שזה שקר \ (תעשו לי טובה) \ אני תמיד החשוד העיקרי בכל גנבה \ יוצא בערב עם בחורה לבנה לבלות \ בלילה אבא שלה מעיף אותי מכל המדרגות.

אם חלילה וחס יש מכות \ והגענו לא עלינו לרמה של ניידות \ אז את מי אתם חושבים הם הולכים לעצור? \ רמז: הצבע שלו שחור."