תנועת התחברות-תראבוט מברכת את כל הכוחות הפוליטיים המייצגים את השאיפות לשוויון אזרחי ולאומי של האזרחים הפלסטינים בישראל שהתאחדו לרשימה משותפת כדי להתמודד בבחירות הקרובות. האחדות הזאת חשובה במיוחד נוכח המתקפה החריפה בה נתונים האזרחים הפלסטינים.

אנו מקווים\ות, שהרשימה המשותפת תהיה בסיס לפעולה משותפת ולאחדות מאבק בין מרכיביה השונים. אנו מצפים מחברות וחברי הכנסת שייבחרו במסגרתה לעמוד לצד המחאה ברחובות, בשכונות ובכפרים הבלתי-מוכרים ולקדם את המאבק העממי יחד עם התארגנויות של אזרחים ערבים ויהודים.

הרשימה המשותפת

אנו רואים ברשימה המאוחדת מענה חירום למיתקפה כללית על העם הפלסטיני משני צידי הקו הירוק, שהולכת ומחריפה מאז אפריל 2014 ובימים האחרונים באה לידי ביטוי בהריגתם של שני תושבי רהט בידי המשטרה ופציעתם של עשרות. פעילים רבים נעצרו, הוכו והושפלו בשל השתתפותם במחאות נגד מדיניות ישראל בחודשים מאי-יוני. הדיכוי ברחוב הוא הצד השני של חקיקה גזענית גלויה ונסיון שיטתי לדחוק את המיעוט הפלסטיני אל מחוץ לפרלמנט ולשלול ממנו את זכויות האזרח החלקיות שעוד יש לו. הימין הציוני סימן כמטרה את העם הפלסטיני כולו על כל זרמיו – ימין ושמאל, דתיים וחילוניים. נוכח המתקפה הזו האחדות חשובה במיוחד.

אנו קוראים\ות לכל מתנגדי המשטר הגזעני ומדיניות הנישול, פלסטינים ויהודים, יהודיות ופלסטיניות, להשתתף בבחירות ולתמוך ברשימה המשותפת, בלי אשליות ומתוך מודעות מלאה למגבלות הפעולה במסגרת הכנסת. ההגנה על זכויות הפלסטינים בישראל היא בהכרח גם ההגנה על החירויות הדמוקרטיות הבסיסיות של כלל האזרחים והאזרחיות, חלקיות ומוגבלות ככל שיהיו.

כיום לא קיימים, לדעתנו, תנאים להפיכת פעולת החרמת הבחירות לצעד מחאה אפקטיבי – אין תנועת המונים משמעותית שתתייצב מאחורי החרמה קולקטיבית, ואין תוכנית פעולה אלטרנטיבית, שלוקחת בחשבון את יחסי הכוחות המציאותיים ואת אפשרויות הפעולה. ייתכן שבעתיד יידרש מהלך כזה של החרמה, ואנו מצפים מחברי וחברות הכנסת לקחת זאת בחשבון ולקדם את אחדות המאבק בכל המישורים.

ההתמודדות לכנסת ברשימה משותפת היא הכרח המציאות שנכפה מבחוץ ומהלך הגנתי אל מול הדיכוי והרדיפה של המיעוט הפלסטיני בישראל. אבל מתוך ההכרח יכולה להיווצר הזדמנות למאבק נרחב ובעל עוצמה, בשם ויחד עם הרחוב, בתוך הפרלמנט ומחוצה לו.