רוצים לדעת מה זה רדיפה פוליטית? ביום שני בבוקר, שבסיומו פותחת מדינת ישראל הרשמית בחגיגות, ד"ר עוואד אבו-פריח, דובר הוועדה העממית של אלעראקיב, זומן לתחנת המשטרה ברהט לחקירה. לחוקר נחמן יש על השולחן הרבה תיקים, שהכינו לאחד הפעילים הבולטים של המאבק, מחנך ואיש חזון, מקים פורום החינוך הבדואי בנגב, איש שאינו מסתיר את דעותיו. מה בפי החוקר? האשמות נגד עוואד להסתה לאלימות. לא פחות. הוא, עוואד, המסור להגנה על זכויותיו כאזרח ערבי בדואי, מואשם בהסתה לאלימות.

אם אתם רוצים לשמוע את עוואד, ראו את הסרטון הזה



לא מספיק? ראו את הסרטון הזה:



לא מספיק? ראו את זה:



אם אלה דעותיו של עוואד, אם על כך הוא נאבק בעקשנות זה שנים – מה רוצים ממנו? החוקר שם את הדברים על השולחן ומאשים: אתה עוואד, הקמת את פורום ל"הכרה עכשיו" בכפרים הבדואים הלא-מוכרים בנגב, הלכת לבית המשפט העליון, אתה ארגנת הפגנות בבאר-שבע, באל-עראקיב... אתה ואתה ואתה. ועוואד: כן, זו זכותי כאזרח – מה רצית, שאתחבא? שאפעל במחתרת? והחוקר: חבל, חבל, עוואד שאתה לא עובר לצד השני.

עוואד: אם אתה חושב שככה תשבור אותי, אתה לא מכיר אותי.

שלוש שעות של חקירה במשטרת רהט. וברקע, איום הבולדוזרים של הקק"ל על אדמות משפחת אבו-פריח. וברקע, התיקים לאנשי אלעראקיב, שספגו גז מדמיע, כדורי גומי וספוג, מכות אנושות. וזה לא הכל: יש גם מסרים גלויים ליישובי הסביבה: אל תמכרו לאנשי אלעראקיב מים. והמסרים הסמויים והברורים לערבים הבדואים: אל תעמדו לצידם. תתנהגו יפה, תקבלו סוכריה ותשתקו.

וברקע כל הדברים האלה, לב העניין: המלצות ועדת פראוור על עתיד הנגב מחכות על שולחן ראש הממשלה. הן יוצגו כמתנה גדולה לבדואים – והם מהלך "זבנג וגמרנו" גדול של המדינה, שכבר לקחה מאזרחיה הבדואים שנשארו כאן, שלא גורשו ב-1948, כמעט את הכל.

זבנג וגמרנו? לא גמרנו. רודפים את עוואד? כולנו עם עוואד. מאיימים עליו? נתמוך בו ונביא עוד ועוד תומכים בו ובכל האזרחים האמיצים והישרים בנגב שיתעקשו על זכויותיהם. מנסים למחוק את אלעראקיב, את ההיסטוריה הבדואית, את זכויות הבדואים לקרקע, את כבודם כאזרחים, את זכויותיהם כעם ילידי? כולנו אלעראקיב. כולנו עם תושבי הנגב.