כוחות מקיפים את בית הקברות

בבוקר יום חמישי, ה-17 בפברואר, הגיעו כוחות כבדים כדי להרוס את סוכותיהם של תושבי אל-עראקיב – ההריסה השמונה-עשרה במספר של הכפר מאז יולי 2011, יום לאחר ההרס הקודם, שלווה בירי לעבר התושבים שכותרו בתוך בית-הקברות. אין ספק שנוכח המחאות המתגברות מגבירה הקרן הקיימת לישראל את קצב העבודות, מכסה את שטח הכפר בכמויות עצומות של עפר לקראת מחיקתו.

גם הפעם היו התושבים וקומץ פעילים מכותרים במיתחם בית הקברות, בשעה שדחפורי הקק"ל עלו כל השטח. הלחץ על התושבים המוקפים גבר. ממש כמו בפעמים קודמות מונעים כוחות המשטרה באופן בלתי-חוקי את הכניסה למקום מתושבי אלעראקיב ומכל מי שמבקש להזדהות עמם. אך הפעם החלה קבוצה מתושבי רהט, נשים, גברים וילדים, בפעולת סולידריות אמיצה.

נשים וילדים יושבים בצידי הדרך

לקראת עשר וחצי בבוקר הגיעו כמה עשרות מהם לכניסה לכפר. הנשים התיישבו בצידי הדרך והגברים ניגשו לכוח המשטרה וביקשו להיכנס כדי להתפלל בבית הקברות.

מבקשים להיכנס

התושבים מבקשים להיכנס. במרכז: ד"ר עוואד אבו-פריח


המשטרה סירבה מייד והודיעה בתגובה שיש להם חצי דקה לפנות את המקום – ומייד החלה בירי לעברם. המשטרה ירתה גם לעבר קבוצת נשים מרהט שישבה בצידי הדרך.

פיזור אלים
דיכוי אלים

האנשים החלו לנוס מן המקום. השוטרים דלקו אחריהם וחסמו את כביש 40 לתנועה.

השוטרים חוסמים את הכביש
אל תפחד, ילדי

מה תאמר אם לילדה?


במקום עוכבו 7 אנשים, ביניהם ד"ר עוואד אבו-פריח, דובר הוועדה העממית של אל-עראקיב. ד"ר עוואד אבו-פריח נעצר.

מעצרים

את כל התמונות המובאות כאן צילם אורן זיו מאקטיבסטילס. המלווה את המאבק באלעראקיב בעקביות ובאומץ. אלף תודות לאורן: נוכחותם של אורן ושל חסין אלעברה, כתב panet, סייעה בלי ספק לשמור על כמה מן העצורים מאלימות קשה עוד יותר.

על חלקו באירוע בילה ד"ר עוואד אבו-פריח את הלילה שבין ששי לשבת במעצר. המעצרים נועדו לשבור את רוחם של הפעילים - אך רוחו של עוואד איתנה. בשעה ששורות אלה נכתבות מתנהל דיון בהארכת מעצרו בפני בית משפט השלום בבאר-שבע. יש מחיר לסולידריות - אך אין לה תחליף.