בעקבות הבחירות המקומיות, כמה נקודות מבט מעניינות על תוצאות הבחירות ביישובים שונים. מערכת בחירות נוספת כבר בפתח, ולכן חשוב במיוחד לבחון לעומק את ההישגים בבחירות למועצה, לא רק לראשות העיר, ולשים לב להקשר הפוליטי ולבסיס החברתי של הרשימות השונות.

ברכות לחברנו ג'אבר עסאקלה שנבחר למועצת מע'אר

בבחירות במע'אר אשר בגליל, זכתה רשימת חד"ש להישג נאה כאשר קבלה שני מנדטים במועצת היישוב המונה כמעט 20 אלף תושבים. רשימת חד"ש הייתה הרשימה הרב-עדתית היחידה ביישוב אשר לפני כשלוש שנים ידע מהומות ומתיחות קשה בין תושבים דרוזים ונוצרים. חד"ש הגבירה את כוחה לעומת הבחירות הקודמות והייתה לרשימה שקבלה את מספר הקולות הרב ביותר בהקשר פוליטי מקומי המפוצל מאוד סביב קווים עדתיים ומשפחתיים.

ברכות לחברתנו יעל בן יפת שנבחרה למועצת תל אביב-יפו

בבחירות לעיריית תל אביב-יפו זכו רשימות עיר לכולנו ויאפא להישגים גדולים.

רשימת יאפא הערבית-יהודית השיגה מקום אחד, עם אחוז הצבעה גבוה ביותר ביפו, שם זכתה ברוב מוחץ, וקיבלה מאות קולות גם בתל אביב. לאחר האכזבה במערכת הבחירות הקודמת, הפעם הובטח מקומו של נציג יפו הערבית במועצה, מתוך התגייסות של פעילים המושרשים בקהילה ביפו, שזכו בהבעת אמון מרשימה של הקהילה היפואית.

רשימת עיר לכולנו השיגה חמישה מקומות במועצת העיר, והייתה הסיעה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר. זהו הישג עצום לתנועה בהתהוות, וגם לחיבור המיוחד בין שכונות דרום תל אביב למרכז ולצפון העיר. מועמד שתי הרשימות לראשות העיר, דב חנין, זכה ביותר משליש הקולות בבחירות, אף כי לא נבחר לרשות העיר. אף זו תוצאה מרשימה ביותר, והיא נוספת להצלחה הגדולה שהשיגו פעילי עיר לכולנו ויאפא בבחירות למועצה.

פעילות ופעילי התחברות-תראבוט פעלו בתל אביב וביפו במסגרת שתי התנועות (עוד על כך ועל שתי הרשימות ניתן לקרוא בהודעה שהוצאנו לקראת הבחירות), ואנו גאים מאוד על ההישגים של שתיהן.

מהלך פוליטי אמיץ ונדיר של סניף חד"ש בכפר קאסם

בכפר קאסם התמודדו עבד אלוהב עיסא, קרובו של ראש העיר הקודם סמי עיסא, שנתמך ע"י סניף חד"ש, נאדר צרצור מזכיר סניף חד"ש לשעבר ומועמד התנועה האיסלאמית. לאחר עשרים שנה בהן ניצחו מועמדי התנועה האיסלאמית, ספג מועמדם מפלה: עיסא וצרצור קיבלו כל אחד כ-4000 קולות, ולצרצור חסרו רק שלושה-עשר קולות ל-40% ולניצחון בסיבוב הראשון (קיבל 39.7%), ומועמד התנועה האסלאמית נשאר הרחק מאחור. אחוז ההצבעה היה גבוה ביותר: כ-96%.

כדי למנוע מצב בו מועמד שנבחר בקושי יתקשה להקים קואליציה יציבה, התנועה האסלאמית תהפוך ללשון המאזנים, ויגבר הסיכון לועדה קרואה בכפר קאסם, פעלה חד"ש כפר קאסם ליצירת הבנה בין שני המועמדים המובילים, מה שהביא בסופו של דבר לפרישתו של עיסא מהסיבוב השני. מדובר במהלך פוליטי אמיץ ונדיר: הסניף והמועמד הנתמך ע"י חד"ש העדיפו לוותר על סיכוי טוב להיבחר בסיבוב השני, כדי לא לגרום פילוג מיותר, מהלך שזכה לאהדה גדולה, שתשא פרי בוודאי בבחירות הארציות.